Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Ingyenes komposztálókra pályázhatnak a társasházak

Évente hozzávetőleg 250 ezer tonna komposztálható szerves anyag keletkezik a budapesti háztartásokban, ennek jelentős részét még mindig a szemétbe dobjuk, s így a hulladéklerakókba, hulladékégetőkbe kerülnek. Mindeközben a kertből, talajból hiányzó tápanyagokat megvásároljuk a boltokban – legtöbbször azért, mert nincsenek eszközeink, vagy hiányzik a komposztáláshoz szükséges alapvető tudás, esetleg félünk tőle.
Mivel a komposztálható anyagok helyben történő hasznosításával nagymértékben kíméljük környezetünket, a kerületi és a fővárosi önkormányzat is hosszú évek óta népszerűsíti a komposztálást. Ezúttal fővárosi támogatással, az Ökoszolgálat és a SZIKE Egyesület közreműködésével juthat újabb ötven társasház ingyen komposztálóedényekhez és a használatukhoz szükséges tudáshoz.
Azok a társasházak, amelyek szeretnének részt venni a most meghirdetett programban, az előző évekhez hasonlóan kétféle – a konyhai, valamint a kerti szerves anyagok hasznosítására való – komposztálóedényhez juthatnak hozzá. A jelentkezők április 29-én az Ökoszolgálat Nádor utcai központjában rövid tréning keretében ismerhetik meg a komposztálás gyakorlati praktikáit és a környezettudatos életmód alapjait, majd ezt követően vehetik át egy használati megállapodás aláírásával a komposztálóedényeket és a tájékoztató kiadványokat.
A részvételi szándékot és a komposztálóeszközök igénylését a szike.eu/jelentkezes/jelentkezes-programokra webcímen lehet regisztrálni névvel és címmel legkésőbb április 20-ig. A jelentkezéseket a beérkezés sorrendjében rögzítik. A programmal kapcsolatban a 409-0449-es telefonszámon kérhető további tájékoztatás munkaidőben.

d.

 

KERETES

 

Miért jó a komposzt?

• Javítja a talaj szerkezetét, segíti annak levegőzését.

• Sötét színe elősegíti a talaj felmelegedését, tavasszal a gyorsabb csírázást.

• Jelentős a vízmegkötő képessége, nyáron kevesebbet kell öntözni.

• Elősegíti a talajban lakó élőlények aktivitását.

• Növekszik a növények betegségekkel, kártevőkkel szembeni ellenálló képessége.

• Biztosítja, hogy a nehezen oldódó ásványi tápanyagok, mikroelemek a növények számára felvehetővé váljanak.

• A gyorsan kioldódó műtrágyával szemben lehetővé teszi a különböző tápanyagok folyamatos felvételét (teljes értékű táplálék a növényeknek).

• Megköti a talajban esetleg előforduló méreganyagokat.

(Forrás: SZIKE Egyesület)