Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Kozossegepito_onkentes_polgaror

Közösségépítő önkéntes polgárőr

Woynárovich András egy nagyvállalat szakszolgálatának vezető mérnökeként, kétgyermekes édesapaként is sok időt és energiát tud fordítani már évek óta arra, hogy aktív, a természeti értékek védelmét szem előtt tartó polgárőrség működjön a XII. kerületben. Rendkívüli teljesítményére az önkormányzat is felfigyelt: Kövesdiné Martin Nóra mellett ő a másik, aki átvehette az idei Hegyvidéki Közösségépítő Díjat.

A természetvédők és a polgárőrök feladatai között sok az átfedés, mégis újszerű kezdeményezés volt a 2011-ben alapított „hibrid” szervezet. Miért döntött úgy többekkel együtt, hogy létrehozza a Természet- és Környezetvédelmi Polgárőr Egyesületet?

– Sokáig a Sas-hegyen laktam, és azt tapasztaltam, hogy nem mindenki vigyáz eléggé az itt található természeti értékekre. Szerettem volna valamit tenni a természetkárosítások megelőzéséért, ezért 2007-ben polgári természetőrnek jelentkeztem a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságánál (DINPI), s ezzel együtt szakvezetői feladatokat is vállaltam – ha megkérnek rá, ma is szívesen viszek végig csoportokat a sas-hegyi tanösvényen. Halász Antal természetvédelmi őr, aki jelenleg a DINPI őrszolgálatát vezeti, 2009-ben összeismertetett a Budapesti Polgárőrség környezetvédelmi tagozatával, amelynek tagjai rávettek, hogy álljak polgárőrnek. A Sas-hegyhez való kötődésem miatt először a tizenegyedik kerületi polgárőr-egyesülethez csatlakoztam, de továbbra is fenntartottam a kapcsolatot a budapesti tagozat tagjaival, akikkel közösen aztán 2011-ben egy új, önálló polgárőrszervezetet alapítottunk, a környezet- és természetvédelmi munkára fókuszálva.

Miért épp a Hegyvidékre koncentrálja működését a szervezet?

– Elsősorban azért, mert a főváros kiemelt jelentőségű zöld területei találhatók a tizenkettedik kerületben. Természetesen a személyes kötődés is közrejátszik: itt nőttem fel, ide jártam általános iskolába, gimnáziumba, valamint fiatalon sok időt töltöttem a Normafánál, ahol a síedzéseim voltak. Mindemellett az egyesület székhelye, irodája is a kerületben található – az önkormányzat segítségével tavaly a Hajnóczy József utca 16. szám alatt alakíthattunk ki magunknak egy kis irodahelyiséget.

Az egyesület munkájában ma már a polgárőri feladatok is hangsúlyos helyen szerepelnek. Mennyire változott meg a munkájuk az alapítás óta?

– Miután megkezdtük működésünket, az önkormányzat, valamint a kerületi rendőrkapitányság és a rendészet visszajelzései alapján hamar nyilvánvalóvá vált számunkra, hogy a klasszikus polgárőri feladatok ellátására is nagy szükség van a kerületben. Tevékenységünkhöz igazítva már 2012-ben módosítottuk az egyesület alapszabályát, ebben „összegyúrtuk” a természetvédelmi és polgárőri feladatainkat.

Hány önkéntes polgárőrrel működnek?

– Tizenheten alapítottuk meg a szervezetet, most harmincheten vagyunk. Három ifjú polgárőr is tagja az egyesületünknek, tavaly óta ugyanis egy törvénymódosítás révén már a tizennégy és tizennyolc év közötti fiatalok is vállalhatnak polgárőri munkát. Az év elején csatlakozott hozzánk teljes tagságával egy régebben alakult szervezet, a Hegyvidéki Polgárőr Egyesület, összesen nyolc ember. Mivel önkéntes munkáról van szó, természetesen nem tud mindenki rendszeresen részt venni a szolgálatokban, de azért húszan-huszonöten kéthetente legalább egyszer megbízhatók valamilyen feladattal. A tagjaink tavaly és tavalyelőtt éves szinten összesen mintegy háromezer órányi önkéntes munkát végeztek a Hegyvidéken – volt, aki háromszáznál is több órát fordított szabadidejéből a polgárőri szolgálatra.

Hogyan tud egy nagyvállalat szakszolgálatának vezető mérnökeként és kétgyermekes apaként ennyi időt szánni és energiát belefektetni a polgárőrség működtetésébe?

– Nem egyszerű feladat. Szerencsére viszonylag rugalmas időbeosztásban tudok dolgozni a munkahelyemen, és a családom is pozitívan viszonyul a polgárőri tevékenységemhez: az irodánkban álló régi szekrény például családi örökség, a feleségem újította fel saját kezűleg, mielőtt egyesületi célból használatba vettük.

sz

Tovább nőhet a közterületi jelenlét

Az Országos Polgárőr Szövetség anyagi támogatásával még aktívabb lehet a XII. kerületben a Természet- és Környezetvédelmi Polgárőr Egyesület csapata. A szövetség ajánlásai alapján az aktív tagok átlagosan legalább évi 140 óra önkéntes munkát vállalnának, így növelve a közterületi jelenlétet és a rendőrséggel, rendészettel, természetvédelmi őrszolgálattal közös járőrözések óraszámát. Ezenkívül újabb közbiztonsági és természetvédelmi témájú fórumokat, előadásokat tartanának a Kulturális Szalonnal együttműködve, valamint folytatnák azokat a programokat, amelyekben a kerületi iskolák diákjai közösségi szolgálatot teljesíthetnek.

.