Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Aranyfenyben_az_Aranycsapat1

Aranyfényben az Aranycsapat

Fekete Géza szobrászművésznek, a Gesztenyés kertben álló Papp László-szobor alkotójának nyílt kiállítása a Hegyvidék Galériában. Sporttárgyú kisplasztikái mellett az Aranycsapat tagjainak portréi és éremművészeti munkásságának egyes darabjai is megtekinthetők.

Fekete Géza 1939-ben született, édesapja, Galántai Fekete Géza szobrászművész, édesanyja Roskoványi Mária festőművész, aki Vaszary-növendék volt. A családot 1951-ben kitelepítették, több Kossuth-díjas interpellálása eredményeként jöhetett vissza Pestre.
Fekete 1957-ben érettségizett a Petőfi Sándor Gimnáziumban, ahol nagy hatással volt rá Paulinyi Jenő testnevelő tanár, igazgató. Ezután a Villamos Gépgyárban segédmunkásként dolgozott, onnan sikerült bekerülnie a Képzőművészeti Főiskolára. Szabó Iván és Pátzay Pál voltak a mesterei. Amellett, hogy egy kerámiaműhelyben dolgozott, nyolc éven át a Ferenczy István Képzőművészeti Kör szobrásztanára volt, nemrég még tanított az M. S. Mester Képzőművészeti Körben is. Tanítványaival a mai napig kölcsönös tisztelet, szeretet köti össze.
Hét alkalommal elnyerte az „Ezüstgerely” pályázat képzőművészeti díját. Szobrainak alapanyaga kő, bronz, 1988 óta fával is dolgozik. Kőszobrász-restaurátori tevékenysége is számottevő (esztergomi ferences templom, gödöllői Grassalkovich-kastély). Utóbb készített szobrai közül kedves számára a háromszoros olimpiai bajnok ökölvívónkról, Papp Laciról mintázott Gesztenyés kerti alkotása, valamint a Falk Miksa utca sarkán álló Columbo hadnagy és kutyája is.
Középiskolás kora óta szoros kapcsolatban áll a sporttal, olyannyira, hogy a Képzőművészeti Főiskola elvégzése után sporttárgyú munkákat kezdett el készíteni. A Hegyvidék Galériában június végén megnyílt Aranyfényben című kiállításán kisplasztikái mellett az Aranycsapat tagjainak portréi és éremművészeti munkásságának egyes darabjai is megtekinthetők.Aranyfenyben_az_Aranycsapat2„Nemcsak a sporttevékenység, de egy nemzet, egy közösség számára a szurkolás is igen fontos összekovácsoló erő. Ez sokszorosan érvényes volt az Aranycsapat legendás szereplésekor a diktatúra idején” – mondta a megnyitón Fonti Krisztina alpolgármester, aki Fekete Géza hegyvidéki kötődéseiről is szólt. A művész szüleinek műterme egy Bors (ma: Hajnóczy József) utcai szuterén volt; az épület a háborúban találatot kapott, sajnos édesapjának több száz szobra odaveszett. Szívderítőbb élmény, hogy a Németvölgyi úti „Mackós” iskolában tanult, és az egykori 8. b a mai napig tartja az osztálytalálkozókat.
Feledy Balázs művészeti szakíró méltatásában felvetette, hogy a sportszobrászat ellentmondásos jelenség a 20. század művészetében, a sport megjelenítése a képzőművészetben alkalmat ad a diktatúráknak a művészettel való visszaélésre is. „Fekete Géza azon kevesek közé tartozik, aki ábrázolásával nem a sport naturalisztikus, vagy absztrakt, hanem a dinamikus karakterét hangsúlyozza, és soha nem a politikát” – fogalmazott.
A művész kérdésemre elmondta, hogy először mindig egy gondolat ragadja magával, azután fog papírt, ceruzát, majd gyurmát. „Az Aranycsapat portréit belső kényszer hatására készítettem – fűzte hozzá –, az akkori nehéz idők »gladiátoraira« emlékezve. Hiszen ők bizonyították számunkra és a nagyvilág számára, hogy van egy kis ország, Magyarország, amely a sportban nagyhatalom.”

Balajthy Anna

 

Az Aranyfényben című kiállítás megtekinthető: július 20-ig, keddtől péntekig 10.00–18.00, szombaton 10.00–14.00 óráig. Cím: Hegyvidék Galéria, XII., Királyhágó tér 10.