Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Megalakult_az_uj_onkormanyzati_kepviselo_testulet

Megalakult az új önkormányzati képviselő-testület

A képviselők és a polgármester eskütételét követően megkezdte munkáját a Hegyvidéki Önkormányzat újonnan megválasztott képviselő-testülete. Az első ülésen az alpolgármester, a bizottsági elnökök és tagok, valamint a tanácsnokok személyéről, változtatási tilalom elrendeléséről, továbbá a második világháború XII. kerületi áldozatainak emlékművén található névsor felülvizsgálatáról is döntés született.

„Bízom benne, hogy ez a testület is a választópolgárok érdekében folytatja tevékenységét, a képviselők olyan döntéseket hoznak majd, amiket évek múltán is tudnak vállalni” – fogalmazott dr. Völgyesi Miklós, a hegyvidéki helyi választási bizottság elnöke az új képviselő-testület alakuló ülésén. Kitért rá, hogy az önkormányzati választás probléma nélkül zajlott le a XII. kerületben, nem történtek kedélyeket borzoló esetek.

Az ünnepélyes eskütételt követően a képviselő-testület szavazott a polgármester, a képviselők, a bizottsági elnökök és tagok, valamint a tanácsnokok illetményéről, továbbá módosította saját szervezeti és működési szabályzatát. Ez alapján az eddigi három helyett egy alpolgármester segíti a polgármester munkáját, valamint újonnan megalakul a közbiztonsági és közlekedési, továbbá a zöld bizottság.

Az alpolgármesteri feladatra – 17 igen szavazattal, 1 tartózkodás mellett – Fonti Krisztina képviselő kapott megbízást. Az egészségügyi és szociális bizottság elnöke dr. Harmos Andrea, képviselő tagja Menyhárt Éva, dr. Bernyák Adrienn, Vágó István és dr. Vincze Géza lett. A jogi és ügyrendi bizottság elnökének dr. Péczely Attilát, tagjának Kovács Lajost, dr. Gidófalvy Dénest, Élő Norbertet és Hajdu Máriát választották. A zöld bizottságot Kovács Lajos vezeti, tagjai: Mikó Gergely, dr. Péchy László, dr. Gidófalvy Dénes és Hajdu Mária.

A közbiztonsági és közlekedési bizottság elnöki posztját dr. Vincze Géza tölti be, vele Mikó Gergely, Menyhárt Éva, dr. Gámán Gábor és Élő Norbert dolgozik együtt. Az oktatási és kulturális bizottság elnöke dr. Gidófalvy Dénes, tagja Sikota Krisztina, dr. Harmos Andrea, Kovács Gergely és Vágó István, míg az összeférhetetlenségi és vagyonnyilatkozat-ellenőrző bizottság vezetője Kovács Gergely, tagja pedig Mikó Gergely, dr. Péchy László, dr. Gámán Gábor és Vágó István.

A pénzügyi bizottság elnökének Élő Norbertet, tagjának dr. Bernyák Adriennt, dr. Péchy Lászlót, dr. Péczely Attilát és Matisz Károly Istvánt nevezték ki. A tulajdonosi és városfejlesztési bizottság élére Menyhárt Éva került, mellette dr. Gámán Gábor, Sikota Krisztina, dr. Bernyák Adrienn és Matisz Károly István vesz részt a szaktestület munkájában. Az egyházi ügyekért dr. Bernyák Adrienn, az esélyegyenlőségért dr. Péchy László felel tanácsnokként.

A képviselő-testület változtatási tilalmat rendelt el a Fogaskerekű utca 12. szám alatti ingatlan telekhatára–Fogaskerekű utca–Pethényi köz–Pethényi út–Pethényi út 11/b számú ingatlan telekhatára által közrefogott területre. Erre azért van szükség, mert a területre vonatkozóan új építési szabályozás készül, és az önkormányzat szeretné megakadályozni, hogy ennek elfogadásáig a környezetre negatívan ható, túlzott léptékű építési tevékenység kezdődjön.

A 2019-es költségvetés első hét havi teljesítéséről szóló beszámoló kapcsán Élő Norbert (DK) kérdéseire Szűtsné Kiss Zsuzsanna polgármesteri tanácsadó elmondta, a korábbi képviselő-testület elvi döntést hozott a kerület OTP-részvényeinek értékesítéséről, ez azonban még nem kezdődött meg. Pokorni Zoltán polgármester válaszában kiemelte, hogy nincs napirenden a Kútvölgyi úti parkoló és tornaterem tervezése, az erre vonatkozó feltételes közbeszerzést korábban visszavonták, és az üresen álló üzlethelyiségek minél gyorsabb, hatékonyabb kiadására törekednek.

A testület határozata alapján az önkormányzat nem él elővásárlási jogával a Királyhágó utca 1–3. szám alatti, mindeddig állami tulajdonú kórházépület értékesítése során. Élő Norbert szerint meglehetősen alacsony, nagyságrendileg 200 ezer forintos négyzetméterenkénti áron értékesíti az állam az épületet, Pokorni Zoltán azonban arra hívta fel a figyelmét, hogy nem egy szabadon felhasználható ingatlanról van szó: ott csak egészségügyi intézmény működhet, ráadásul 2025-ig bérlővel terhelt a terület. A polgármester azt is megemlítette, hogy a jelenlegi üzemeltető nagyszabású fejlesztést, egy új szárny kialakítását tervezi, amellyel együtt közcélra is használható parkolót kellene építenie, ez pedig előnyös lenne a környéken élők számára.

A XII. kerületi fiatalok az idén ősszel is jelentkezhettek a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjpályázatra. A képviselő-testület most arról döntött, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma által fejenként biztosított havi 5 ezer forintos támogatást az önkormányzat 10 ezer forinttal egészíti ki, így a támogatott diákoknak – az előző évhez hasonlóan – havi 15 ezer forint ösztöndíjat folyósítanak.

A képviselő-testület Pokorni Zoltán kezdeményezésére egyhangúlag támogatta, vizsgálják felül a második világháború XII. kerületi áldozatainak emlékművén található névsort. A polgármester elmondta, hogy elődje, dr. Mitnyan György határozott a turulszobor felállításáról, az azon szereplő neveket pedig Szatucsek Tibor helytörténész állította össze. A listán apai nagyapja, Pokorni József és egyik nagybátyja, a nyolcévesen elhunyt Pokorni Károly is szerepel.

Néhány héttel ezelőtt a Mozgó Világban jelent meg Rab László cikke, aminek summázata az, hogy Pokorni József – bár a háború alatt meghalt, így nem ítélhették el – a nyilas múltú háborús bűnösök közé sorolható, ezért nem méltó arra, hogy az emlékművön szerepeljen a neve. A polgármester, mint mondta, osztja ezt a véleményt. Hozzátette, soha nem kérte, hogy az emlékműre kerüljön a nagyapja neve.

Rab László tanulmánya szerint feltehetőleg nem egyedi esetről van szó. Emiatt Pokorni Zoltán felkérte dr. Cseh Gergő Bendegúzt, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának főigazgatóját, dr. Kovács Tamás történészt, a Holokauszt Emlékközpont igazgatóját, valamint Ungváry Krisztián történészt, hogy tekintsék át az emlékmű névsorát. A szakmai bizottság feladata lesz annak megállapítása, hogy a névsorban szereplő személyek közül kik azok, akik a második világháború alatt nagy valószínűséggel háborús bűntettet követtek el. Emellett javaslatot várnak a történészektől az emlékművel, annak szimbólumával kapcsolatos ellentmondások feloldására, a méltó megemlékezés érdekében.

z.