Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Mitől lesz igazán ünnepi a húsvéti asztal…?

…a várakozástól, a készülődéstől, a finom fogásoktól, a gondos terítéstől, az asztal köré gyűlő családtagoktól és az azok felé forduló figyelemtől, gondoskodástól, akik nem ülhetnek közénk. Egyszóval mindattól, amivel most nagyon készülünk az ünnepre. Adjuk hát meg a módját! Jófajta hozzávalókból, időt, fáradságot nem kímélve – most talán még az anyagiakkal is bőkezűbben bánva – készüljünk az alkalomhoz illő vacsorákra, ebédekre. S miközben rendkívül hagyománytisztelően megfőzzük, megsütjük a megszokott húsvéti fogásainkat, merjünk egy kicsit újítani is. Varietas delectat, a változatosság gyönyörködtet, mondja a latin szállóige – erre most igazán adódik időnk, és van hozzá néhány receptünk is.

CSEREPES KALÁCS

A cserépben sült kenyér, kalács kedves dísze lehet az ünnepi asztalnak, és még ajándéknak is jó, de titka van az elkészítésének. Azoknak ajánljuk, akik éreznek elég kedvet és bátorságot az ilyenfajta kísérletezéshez.

 

Hozzávalók:

35 dkg finomliszt

2,5 dkg élesztő

12 dkg cukor

1 rúd vanília

10 dkg margarin

7 tojás sárgája

1-1 bionarancs és -citrom reszelt héja

5-5 dkg mandula, mazsola

 

Csak új, agyag- vagy terrakottacserepet vegyünk hozzá (17 cm átmérőjűt, 12 cm magasat), és alaposan áztassuk be. Sütés előtt a cserepet sütőpapírral vastagon béleljük ki, még jobb, ha vastag sütőpapírt veszünk hozzá (van ilyen), és a tésztát körös-körül jól olajozzuk be, mielőtt a cserépbe tesszük.

A lisztet egy tálba szitáljuk, a közepébe mélyedést nyomunk, amibe az élesztőt belemorzsoljuk, és 1,5 dl langyos vizet öntünk rá, majd ebben a kis fészekben 1 evőkanál cukorral óvatosan összekeverjük. Letakarjuk, és 15 percig, amíg felfut, meleg helyen állni hagyjuk. Amikor az élesztő a közepében megkelt, a maradék cukrot a vaníliarúd kikapart belsejével, a margarinnal és 6 tojás sárgájával meg egy csipetnyi sóval hozzáadjuk, és az egészet összekeverve jól kidagasztjuk. Ezután letakarjuk, és meleg helyen 30 perc alatt a duplájára kelesztjük. Végül a narancs- és citromhéjat, a durvára vágott mandula kétharmadát és a mazsolát beledolgozzuk.

A cserepet vastagon kivajazzuk, sütőpapírral jól kibéleljük, és a tésztát körös-körül beolajozva beleöntjük, majd meleg helyen további 40-45 percig kelesztjük. Ezt követően a maradék 1 tojás sárgájával megkenjük, a megmaradt mandulával és cukorral meghintjük. 80 °C-ra előmelegített sütőbe tesszük, és fóliával letakarva 50 percig sütjük. Ezután a fóliát levesszük róla, és további 20 percig sütjük. Amikor elkészült, kicsúsztatjuk a cserépből, és rácson hagyjuk kihűlni. Ha ajándéknak szánjuk, friss papírral kibélelt cserépbe visszatéve adjuk át.Husveti_asztal3

 

GAZDAG TONHALAS SALÁTA

Ez a fogás valójában egy könnyű előétel vagy vacsora, ami egyben pótolhatja a salátát is. Nem a húsvéti főmenü része, hanem a következő napokra ajánlott, gyomorkönnyítő, „főtt-tojás-értékesítő”, szemet gyönyörködtető összeállítás. A tonhal üdítő íz a füstölt húsok után.

 

Hozzávalók:

4 maroknyi zöld és vörös levelű saláta (többféle legyen: fejes, jég-, radicchio-, rukkola- stb.)

2 fej lilahagyma

15 dkg konzervzöldborsó

15 dkg konzervkukorica

15 dkg konzerv-fehérbab

20 dkg konzervtonhal

4 főtt tojás

2 evőkanál vörösborecet

só, őrölt bors

3 evőkanál extra szűz olívaolaj

 

A salátát leveleire bontjuk, és alaposan megmossuk, majd leszárogatjuk. A lilahagymát megtisztítjuk, 3 milliméter vastag szeletekre vágjuk, gyűrűire bontjuk, és enyhén besózzuk. Egy salátástálban az ecetet csipetnyi sóval és őrölt borssal elkeverjük, majd cseppenként beledolgozzuk az olajat is. A konzervzöldségeket leszűrjük, jól lecsöpögtetjük, és a tálba öntjük. Alaposan elkeverjük a salátaöntettel, majd hozzáadjuk a sótól jól kinyomkodott lilahagymát, a lecsöpögtetett, darabokra tördelt tonhalat és az apró darabokra tépkedett salátát. Lazán összekeverjük, és azonnal tálaljuk, mert a saláta könnyen összeesik, és akkor nem étvágygerjesztő. A főtt tojásokat a tányérokba szedett salátába ültetjük.Husveti_asztal2

 

FŐTT, FÜSTÖLT MARHANYELV HIDEGEN, MELEGEN

A változatosság kedvéért, esetleg azoknak, aki nem szeretik a zsíros falatokat, a főtt sonka helyett vagy mellé főtt, füstölt marhanyelvet is tálalhatunk. Hidegen, melegen egyaránt finom, és minden illik hozzá, ami a sonkához. Ha nem akarunk a főzéssel bajlódni, főve is megvásárolhatjuk.

 

Hozzávalók:

60-70 dkg nyers füstölt marhanyelv

8-10 szem egész fekete bors

1 babérlevél

 

A nyelvet alaposan megmossuk, és annyi forrásban lévő vízbe fektetjük, amennyi ellepi. Tízpercnyi forralás után a léből kiemeljük, a bőrét lehúzzuk, majd az első főzővizet kiöntjük. Ezután a nyelvet ismét a fazékba rakjuk, és most már csak annyi vizet öntünk rá, amennyi szűken befedi. Néhány szem fekete borsot és egy babérlevelet dobunk mellé, majd kis lángon éppen csak gyöngyöző vízben vajpuhára főzzük. Ezután kiemeljük, lecsöpögtetjük, 10 percig pihentetjük, majd hűlni hagyjuk, vagy azonmód a rostjaira merőlegesen felszeleteljük.Husveti_asztal4

 

BÁRÁNYKORONA

A bárányhús húsvétkor a legkívánatosabb. A hagyományos rozmaringos báránysült egy azokból a fogásokból, amelyekkel biztosan elkápráztatjuk a családot – talán csak ez a báránykorona múlhatja felül.

 

Hozzávalók:

egy egész bárányborda

só, morzsolt rozmaring

vegyes zöldségek (friss, mélyhűtött vagy konzerv): hagyma, édes burgonya, sárgarépa, petrezselyemgyökér, zeller, gomba, zöldborsó, bébikukorica stb.

 

A báránybordát alaposan megmossuk, a vizet konyhai papírtörlővel leitatjuk róla, besózzuk, és a rozmaringgal körös-körül bedörzsöljük. Egy tepsi közepére állítjuk, de egy nagyobb méretű tortaformát is használhatunk, amibe belefér, és biztonságosan megáll. A két végét hústűvel összetűzzük, a tetejét alufóliával lazán befedjük, egyrészt azért, hogy az alatta keletkező gőz segítse a hús puhulását, másrészt megakadályozza a hús idő előtti megpirulását. A tepsit előmelegített, 190 °C-os sütőbe toljuk, és a bárányt 1 óra 10 percig sütjük. Közben a köretnek szánt friss zöldséget vajon megpároljuk.

Amikor a húst kivesszük a sütőből, a fóliát eltávolítjuk a tetejéről, és a párolt zöldséget a közepébe halmozzuk. A pecsenye alatt keletkezett lével meg is locsoljuk. Még 10-15 percre visszatoljuk a forró sütőbe, hogy szépen megpiruljon. Eljárhatunk úgy is, hogy a nyers zöldféléket már az elején a báránykorona közepébe rakjuk, megfűszerezzük, és a hússal együtt hagyjuk megpuhulni. Ebben az esetben a zöldségeket nagyobbra daraboljuk; van, amit egészben is hagyhatunk, például a hagymát. Értelemszerűen a konzerv- vagy mélyhűtött és megpárolt zöldségféléket csak az utolsó, pirítási fázisban adjuk hozzá.Husveti_asztal1

 

NARANCSOS DIÓTORTA

Ez egy igazi, gazdag ünnepi sütemény, amelyhez ráadásul még tejszínhab is kívánkozik. Nagyon kiadós. Ahhoz, hogy jól sikerüljön, elengedhetetlen, hogy a háziasszony ne sajnálja a hozzávalókat, és valamennyi összetevő szobahőmérsékletű legyen.

 

Hozzávalók 12 szelethez:

25 dkg finomliszt

fél zacskó sütőpor

25 dkg darált dió

2 evőkanál rum

5 evőkanál frissen préselt narancslé

2 bionarancs reszelt héja

8 tojás

25 dkg vaj vagy jó minőségű margarin

10 dkg porcukor

1 zacskó vaníliás cukor

1 kiskanál biocitrom reszelt héja

  A forma kikenéséhez: vaj

A tetejére:

10 dkg narancslekvár

20 dkg étcsokoládé

1 dl tejszín

5 dkg méz

 

A lisztet és a sütőport összekeverjük. Ezután a csokoládét belereszeljük, majd a darált diót, a rumot, a narancs levét és reszelt héját is beledolgozzuk. Egy másik tálban a tojások sárgáját a puha vajjal vagy margarinnal, a porcukorral, a vaníliás cukorral, a reszelt citromhéjjal és csipetnyi sóval habosra keverjük. A tojásfehérjét a kristálycukorral kemény habbá verjük, majd a csokoládét és a tojásos masszát óvatosan beleforgatjuk. Egy kerek sütőformát kivajazunk, a tésztát beleöntjük, és előmelegített sütőben a közepesnél valamivel kisebb lánggal (170 °C, légkeveréses sütőben: 155 °C ) 45 percig, illetve tűpróbáig sütjük. Ha kész, kivesszük, és még 45 percig a formában hagyjuk, hogy kihűljön.

Kristálycukorral beszórt sütőpapírra borítjuk, de a formát csak akkor húzzuk le róla, ha teljesen kihűlt. Ezután a megmelegített narancslekvárral körös-körül bekenjük. Végül a csokoládét vízgőzre állított edénybe tördeljük, és amikor megolvadt, a tejszínt, a mézet belekeverjük. Óvatosan a torta tejére csorgatjuk, gyorsan rásimítjuk, hogy a máz az oldalát is szépen befedje. Két órára hideg helyre tesszük, hogy a bevonat megdermedjen. A tetejét színes marcipántojásokkal, figurákkal díszíthetjük. Girlandot kinyújtott és hengerré formált marcipánból fonhatunk.Husveti_asztal5

Pákozdi Judit