Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Óvodai vigasság Mihály-napon

Egykor Szent Mihály napját a gazdasági év fordulójaként tartották számon az állattartók. Ilyenkor hajtották vissza az állatokat a legelőkről, ez volt a pásztorok elszámoltatásának, szegődtetésének időpontja. Országszerte vásárokat, mulatságokat rendeztek. Ezt a világot eleveníti fel 1990 óta minden évben a Városmajori Óvoda vígassága.
Az idén a pultokon zöldségeket, gyümölcsöket, mézeket, lekvárokat kínáltak, utóbbiakat a gyerekekkel együtt készítették az óvodapedagógusok, a korábban közösen szüretelt alma, szilva és dió felhasználásával. Vittek saját „gyártású” csecsebecséket, a pecsenyésnél virslit, kolbászt lehetett enni, míg a süteményesstandot a családok töltötték meg finomságokkal.Ovodai_vigassag3Az óvodások őszi verseket mondtak, az óvónők énekeltek és táncoltak: a karikázót mutatták be, aminek az az érdekessége, hogy a régi világban csak a nők járták. A fenntarthatóságra odafigyelve az iváshoz mindenki repoharakat használt, amelyeket sokan visszaváltottak, így újra lehet hasznosítani.Ovodai_vigassag1„A gyerekek úgy vásárolnak, mint a régi piacokon, a bevétellel a szülők az óvoda alapítványát támogatják, ebből veszünk majd karácsonyi ajándékokat. A leglényegesebb mégis az, hogy a kicsik megtapasztalják a vásárok, vigadalmak élményét, azt, hogy milyen volt a falusi élet” – foglalta össze a program lényegét Bálint Beáta óvodavezető.
A néphagyományok ápolása mellett a Városmajori Óvoda a környezeti nevelésre is komoly hangsúlyt helyez. „»Zöld Óvoda« és »Méhbarát pont« vagyunk, ezért is beszélünk sokat a méhekről, arról, hogy nélkülük nem lennének zöldségek és gyümölcsök az asztalunkon” – folytatta az óvodavezető, aki azt is elmondta, hogy sikeresen indultak az Óvodakert-pályázaton, így minden csoportnak magaságyásokat tudnak kialakítani. Ezekbe paradicsomot, paprikát, fűszereket és sok minden mást ültetnek, miként a napokban teszik ugyanezt a Hegyvidéki Zöld Irodától kapott ribizlibokrokkal is. A növényeket a gyerekek gondozzák és szüretelik, közben pedig megfigyelik a természet körforgását.Ovodai_vigassag4Bálint Beáta külön megemlítette a Mihály-napi vásár közösségformáló erejét. Mint fogalmazott, ez is egy olyan esemény, amin nemcsak a gyerekek, hanem az egész család, szülők, nagyszülők, testvérek is jól érzik magukat.Ovodai_vigassag2

MM.