Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Eljött a lemosó permetezés ideje!

A városi kertek tulajdonosait megosztja a lemosó permetezés kérdésköre. A haszonkertben, gyümölcsösben elkerülhetetlen beavatkozás a díszkertben sokszor feleslegesnek tűnik.
A kiskertészek nagykönyve szerint a lemosó permetezést egyrészt ősszel kell(ene) elvégezni, amikor a növények már lehullatták lombjukat, de a kártevők és kórokozók még nem készültek fel a télre. Másodszor tavasszal kell permetezni, amikor a metszéseken már túl vagyunk, a rügyek még nem pattantak ki, de a kártevők már ébredeznek. A gyakorlatban inkább a tavaszi időpont szokott összejönni, amikor a lemosás megtörténik – ilyenkor a hobbikertészek alig várják, hogy a szobából kiszabadulva végre a növényeik között bíbelődhessenek.
A népi hagyomány szerint a kert február közepén éled fel nyugalmi időszakából, de a rügyfakadásig még sokszor egy egész hónap eltelik. Ezen a télen nem volt jelentősebb és hosszabb ideig tartó fagy, így abban nem reménykedhetünk, hogy ez megtizedelte a kártevőket. Hiába esett átlagon felüli csapadékmennyiség januárban, az nem pótolja a vegyszeres lemosást.
A lomb nélküli gyümölcs- és díszfákon, cserjéken, bokrokon végzett permetezés lényege, hogy a hajtásokon, törzsön bőségesen folyó permetlé mindenhova eljutva érintkezzen a rovarokkal, gombákkal és baktériumokkal, ezáltal elpusztítsa azokat. Ugyanakkor nem szerencsés, ha a végzetes „koktél” a törzsön lefolyva a talajban is kiváltja ezt a hatást, hiszen ott ezek az élőlénycsoportok kifejezetten kívánatosak. Ezért úgy kell permetezni, hogy a lehető legkevesebb vegyszer jusson a talajra.Eljott_a_lemoso_permetezes_idejeA legjobb, ha széles hatásspektrumú anyagot választunk, ami egy menetben a legtöbb ellenséget elpusztítja. A leggyakrabban használt hatóanyag a réz, ez a legtöbb gombára, baktériumra hat, valamint a kén és az olaj, amik főleg az ízeltlábúakon (tetveken, atkákon) fejtik ki hatásukat. Ezek a vegyszerek emberre és házi kedvenceinkre – a kerti tó halait is ideértve – nem súlyosan mérgezők, sőt, mivel a beporzók ilyenkor még nem dongják körül a levéltelen fákat, rájuk sem veszélyesek.
Ettől függetlenül a permetezést minden ajánlott óvintézkedést betartva kell végrehajtani! A kertészeti boltokban érdemes érdeklődni az elérhető és aktuálisan legjobbnak tartott kombinációk iránt. Segít, ha a szakembereknek fel tudjuk sorolni a leggyakoribb kártevőket, amikkel az előző évben találkoztunk a kertben.
Sokszor felvetődik a kérdés, hogy a lemosás hatékony-e a pajzstetvek ellen. Ezek a kifinomult védelemmel rendelkező rovarok éppen a közvetlen érintkezés útján ható szerek ellen bújnak pajzsuk mögé. Akadnak ellenük is használható lemosószerek, de visszaszorításukra a felszívódó anyagok a jobbak.
A lemosás egyes örökzöldeknél is hasznos lehet, különösen a bukszusokat fertőző selyemfényű puszpángmoly okoz sok kellemetlenséget a kertekben és a temetőkben. A rovar hernyói a meleg években már március közepén megkezdik a levelek rágását. Ilyenkor egy drasztikusabb permetezéssel el lehet kapni őket, és megelőzni inváziószerű terjedésüket, valamint a növények teljes lerágását.
A tavaszi lemosó permetezéssel kapcsolatban fontos tehát tudni, hogy nem azért végezzük ezt a kerti munkát, mert már látjuk, tapasztaljuk a kártételt, hanem megelőző jelleggel. Az áttelelő baktériumokat, gombákat és ízeltlábúakat ritkítjuk, hogy a tenyészidőszakban kevesebb gondot okozzanak.

B.