Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Ezer új őshonos fa díszíthet hegyvidéki magánkerteket

Faültetési programja folytatását tervezi a Hegyvidéki Önkormányzat, ehhez azonban egyre inkább szükség van az itt élők bevonására. A közterületek ugyanis lassan megtelnek, így a XII. kerületi növényállomány növelésének következő lépcsőfoka a magáningatlanok fásítása lehet.

Egyre nehezebb fák ültetésére alkalmas helyeket találni a XII. kerületi közterületek önkormányzati kezelésben lévő részein. Ha valakinek tudomása van üres foghíjról, és ezt jelzi a faultetes@hegyvidek.hu elektronikus levélcímen a Hegyvidéki Önkormányzat zöld irodájának, akkor az illetékesek igyekeznek gondoskodni a beültetésről. Amennyiben a FŐKERT kezelésében lévő főútvonali fahelyről van szó, abban az esetben pedig a kertészeti vállalatnál kezdeményezik a mihamarabbi pótlást.
Rózsa Zoltán, a Hegyvidéki Zöld Iroda vezetője lapunknak elmondta, hogy hosszabb ideje tartó előkészítés után a közeljövőben megvalósul a kerület városias utcáinak fásítása is. Ezekben a sűrűn lakott övezetekben – jellemzően a közművek miatt – nincs elég hely a szabadföldbe történő ültetésre, ezért dézsás növények elhelyezéséről intézkedik az önkormányzat. Ezek a fák méretben nyilván nem vehetik fel a versenyt szabadföldi társaikkal, azonban esztétikus, zöld lombjaikkal nemcsak a kőrengeteg összképét javítják, hanem a mikroklímára is jótékony hatással vannak.Ezer_uj_oshonos_fa1A közeljövőben az utcákra kikerülő dézsás fa életkilátásai igen nagy mértékben függenek a helyi lakosok hozzáállásától is, hiszen a relatív kis földlabda miatt a növények érzékenyebbek a környezeti hatásokra, például a kiszáradásra. A nyári hónapokban, a „hivatali” öntözések közötti napokon sokat számít a környékbéliektől kapott minden vödör vagy kanna öntözővíz.
Az „Árnyas Hegyvidék” névre keresztelt faültetési program másik most induló kezdeményezése a magánterületeket érinti, ezért már előzetesen is szükséges a lakossági igények felmérése. A XII. kerület polgárai a közeljövőben egy internetes oldalon szavazhatnak arról, igénylik-e, valamint támogatják-e a közpénzből biztosított facsemeték magáningatlanokon történő elültetését. Az önkormányzat hamarosan tájékoztatást ad a virtuális szavazólapok pontos elérési lehetőségéről.
Az irodavezető arról is beszélt, hogy nemcsak az ingatlantulajdonosok járnának jól a kertekbe ültetett fákkal, a növények jótékony hatásai messze a kerítésen túl is éreztetnék hatásukat. Mindannyiunk közös érdeke, hogy a kerületben a lehető legtöbb fa éljen és fejlődjön, ami kizárólag akkor valósulhat meg, ha előtérbe tudjuk helyezni a közösségi érdekeket.
A mintegy kéthetesre tervezett szavazást követően – lakossági támogatás esetén – megkezdődhet a konkrét igények felmérése, hogy az őszi ültetési időszakra készenlétben állhassanak az előreláthatólag két méter körüli, szabadgyökerű husángok. A tervek szerint ebben az évben mintegy ezer őshonos fa talál gazdára, de kedvező fogadtatás esetén a program természetesen folytatódhat. A kiválasztott fafajok mindegyike ellenáll majd a várható klimatikus változásoknak, így tökéletesen alkalmasak például a tömegesen kiszáradó tűlevelűek és tuják pótlására is.Ezer_uj_oshonos_fa2Két hegyvidéki polgárt kérdeztünk meg a programmal kapcsolatban, akik kiemelték, hogy véleményük szerint a XII. kerület zöld jellegének őrzése és fejlesztése a legfontosabb feladat. A faültetés egyszersmind felelősség is, mivel az „ajándék” növény nevelése hosszú távú elköteleződést jelent. Szerencsés esetben jó helyre kerülnek a fák, gazdagodik velük az adott környék.
A megkérdezettek azt is megemlítették, hogy az „Árnyas Hegyvidék” programnak talán nem is az a legfontosabb előnye, hogy a fák ingyen vannak, mert a csemeték beszerzése nem jelent komoly beruházást – sokkal inkább egy reményteli, jövőbe mutató szemléletet hordoz, és cselekvésre ösztönöz!

B. I.