Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

A_Hegyvidek_diszpolgara_lett_Renyi-Vamos_Ferenc_mellkassebesz_1

A Hegyvidék díszpolgára lett Rényi-Vámos Ferenc mellkassebész

Rényi-Vámos Ferenc kiemelkedő szerepet vállalt a tüdőtranszplantációk magyarországi elindulásában. A mellkassebész, egyetemi tanár most megkapta a Hegyvidék díszpolgára címet. Az elismeréssel járó oklevelet Pokorni Zoltán polgármester adta át a MOM Kulturális Központban.

Telt házas avatóünnepségen ismerhette meg a közönség a Hegyvidék új díszpolgára, Rényi-Vámos Ferenc életét. Az mindjárt a polgármesterrel folytatott kötetlen pódiumbeszélgetés elején kiderült, hogy a díjazott a Toldy Ferenc Gimnáziumból ismeri Pokorni Zoltánt, aki a nyolcvanas évek végén a történelemtanára volt.A_Hegyvidek_diszpolgara_lett_Renyi-Vamos_Ferenc_mellkassebesz_4

A Toldyba a hegyvidéki Arany János iskolából került át Rényi-Vámos Ferenc, nem teljesen önszántából, ugyanis – mint diplomatikusan fogalmazott – élénk kisgyerek volt. Az, hogy a középiskola után orvosnak tanult tovább, a családi példákból következett: nagyapja nefrológusként, az egyik nagybátyja ortopéd sebészként praktizált, apja pedig szívsebészként dolgozott a városmajori klinikán. Tizennyolc éves volt, amikor édesapja meghalt – épp azelőtt, hogy részt vehetett volna az első hazai szívátültetésben, amire évekig készült.

„Végül Szabó Zoltán professzor úr végezte el az első szívátültetést Magyarországon. Második apámként gondolok rá” – mondta a mellkassebész, felidézve azt is, hogy legutóbb akkor volt díszpolgáravató ünnepségen, amikor a kitüntető címet posztumusz Szabó Zoltánnak ítélte oda az önkormányzat.

Rényi-Vámos Ferenc édesapja kiváló szívsebész volt, épp ezért nem mert a nyomdokaiba lépni – félt ugyanis attól, hogy folyamatosan hozzá mérik majd. A szívsebészethez hasonlóan számtalan szakmai kihívást jelentő mellkassebészetet választotta hivatásául, amiben kiteljesedhetett. Dr. Lang Györggyel közösen végezte el 2015-ben az első hazai tüdőátültetést, aminek a módszerét Bécsben sajátította el.

A tüdőtranszplantáció és az ennek során alkalmazott műtüdő használatában szerzett gyakorlat nagy előnyt jelentett a koronavírus-járvány idején. „Annyi plusz hozzáadott értéket és új technikát hozott be a tüdőátültetés, ami valóban életeket mentett” – emlékeztetett az orvos.A_Hegyvidek_diszpolgara_lett_Renyi-Vamos_Ferenc_mellkassebesz_1

Rényi-Vámos Ferenc, aki jelenleg a Semmelweis Egyetem és az Országos Onkológiai Intézet együttműködésével működő Mellkassebészeti Klinikát, továbbá az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Mellkassebészeti Központját vezeti, kiemelte, hogy a munkája egyértelműen csapatmunka. Számos tehetséges szakemberrel dolgozik együtt, köztük sok fiatallal, akiknek a képzését rendkívül fontosnak tartja.

A professzor szerint sikereit leginkább annak köszönheti, hogy a családja mellette áll a mindennapokban. Felesége és három gyermeke támogatják a mindennapokban. „A feleségem édesapja is orvos volt, ő is úgy nőtt fel, hogy látta, milyen az élet egy orvos családjában” – magyarázta, kitérve arra is, hogy munkájában a folyamatos készenlét a legnehezebb. Még a gyerekek születésnapja és a karácsony sem jelent kivételt.

„Van ennél könnyebb élet is, de egy sikeres műtét annyi pozitív dolgot hoz az ember életébe, amit semmilyen más területen nem tudok elképzelni” – mondja Rényi-Vámos Ferenc a Hegyvidék Televízió által készített portréfilmben, amit elsőként a díszpolgáravató közönsége tekinthetett meg. A díjazott arról is beszélt, hogy óriási megtiszteltetés számára bekerülni a hegyvidéki díszpolgárok körébe. Egész eddigi élete a XII. kerülethez köti – tette hozzá. Most egy olyan lakásban élnek a Svábhegyen, aminek az egyik ablakából azt a házat látják, amelyikben a felesége felnőtt, egy másikból pedig azt az épületet, ahol ő töltötte a gyerekkorát.A_Hegyvidek_diszpolgara_lett_Renyi-Vamos_Ferenc_mellkassebesz_5

Barátja, Bakondi György miniszterelnöki megbízott a méltatóbeszédében azt emelte ki, hogy a mellkassebész kimagasló munkát végez vezetőként az orvosok képzésében, felkészítésében, irányításában, a nemzetközi szakmai tapasztalatok hazai adaptálásában, valamint Magyarországot képviselve a nemzetközi tudományos életben. Ám ezzel a sok tennivalóval együtt sem szakadt el a műtőasztaltól, napi rendszerességgel operál, gyógyít, életeket ment. „Segítőkészsége a bajban lévőkön közismert, tiszteletet és szeretetet ébresztő” – hangsúlyozta.

„Öntől tanultam, hogy ha szeretném megtalálni a boldogság titkát, akkor ne a szivárvány tövében rejlő aranyat kutassam, mert az igazán boldog ember valószínűleg éppen hajót ácsol, gyereket nevel, feleségével ebédel, vagy épp operál. És nem keresi a boldogságot, mert már régen ráébredt arra, hogy a huszonnégy zsúfolt órában ő mennyire boldog” – fogalmazott az ünnepségen Kövesdiné Martin Nóra a svábhegyiek közösségének képviseletében. Úgy véli, a kézzelfogható orvoslás mellett semmi sem gyógyít jobban, mint a mosoly, ami mindig ott ül a professzor arcán, aki a példájával arra is megtanította: a világ attól függ, mi magunk milyenek vagyunk benne.A_Hegyvidek_diszpolgara_lett_Renyi-Vamos_Ferenc_mellkassebesz_3

*

Prof. dr. Rényi-Vámos Ferenc 1971-ben született a Hegyvidéken. Medikusként az Országos Onkológiai Intézetben dolgozott, majd sebészként az esztergomi kórházba került. 2003-ban, a sebészi szakvizsga megszerzését követően egy évig dolgozott a bécsi tüdőtranszplantációs klinikán, onnan az Országos Onkológiai Intézet Mellkasi Központjába intézetvezetőnek hívták vissza. Az ekkor létrehozott mellkassebészeti centrum, színvonalas szakorvosi gárdája és modern technikai felszereltsége révén, nemzetközi hírűvé vált.

2005-ben mellkassebész, 2008-ban klinikai onkológus szakvizsgát tett, 2009-ben PhD fokozatot szerzett. 2013-ban a Semmelweis Egyetem Mellkassebészeti Klinikájának igazgatóhelyettese, majd 2019-ben igazgatója lett.

Jelentős szakmai érdemei közé tartozik, hogy 2014-ben hazánkban is bevezették az úgynevezett egylyukú mellkassebészeti műtétet, ma már a beavatkozások nagy része ezzel az eljárással történik. Másik kiemelkedő eredménye a Magyar Tüdőtranszplantációs Program elindítása 2015-ben, amelynek ő a programvezetője.

2018-ban az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Mellkassebészeti Központjának vezető főorvosa lett, 2019-ben habilitált. Egyetemi tanárként a Semmelweis Egyetemen és a Budapesti Műszaki Egyetemen is oktatta a graduális képzésben részt vevő egyetemistákat. 2022 óta a Magyar Tudományos Akadémia doktora. Munkásságáért számos hazai és nemzetközi elismerésben részesült, 2018-ban Batthyány-Strattmann László-díjjal, 2020-ban a Magyar Érdemrend tisztikeresztjével tüntették ki.A_Hegyvidek_diszpolgara_lett_Renyi-Vamos_Ferenc_mellkassebesz_2

z.