Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Beszéljünk a piszkos ügyeinkről!

Piszkos ügyekkel terhelt az emberek és a kutyák között évezredek óta fennálló barátság. A városi együttélés nehézségeire azonban vannak megoldások: ezekre irányítja rá a figyelmet az önkormányzat május 14-i, Kutya jó nap! című rendezvénye, amely hasznos előadásokkal és szórakoztató programokkal várja a kutyával és a kutya nélkül élőket a Gesztenyés kertben.

Unja már, hogy a járdákon szinte mindenütt a kutyapiszkot kell kerülgetnie, és egy pillanatra sem kalandozhat el a figyelme, nehogy belelépjen? Bosszantja, hogy egy parki sétát gyakorlatilag nem úszhat meg anélkül, hogy aztán ne kelljen a cipőjéről émelyítő szagú, makacs ragacsot sikálnia? Nincs vele egyedül.

A kutyagumival „teleszórt” utcák, parkok látványa és szaga a kutya nélkül és a kutyával élőket egyaránt zavarja. Meglepő módon azok a gazdák is így vannak ezzel, akik nem igazán szoktak takarítani sétáltatáskor. Dávid Gábor, a Hegyvidéki Rendészet vezetője felidézte, hogy egy alkalommal épp egy olyan környékbeli lakó panaszkodott náluk a kutyapiszok miatt, akit előző nap azon kaptak rajta, hogy a járdán felejtette házi kedvence végtermékét.

„Ahogy Rejtő Jenő írta, »nem lehet minden pofon mellé egy forgalmi rendőrt állítani«. Minden kutya mellé pedig nem lehet közterület-felügyelőt állítani” – fogalmazott ironikusan az irodavezető, hozzátéve: a hanyagabb gazdák csak addig törődnek a piszokszedéssel, amíg rendészt látnak, miután azonban az egyenruhások a látókörükön kívülre kerülnek, a szabálykövetési hajlandóságuk is alábbhagy. Amikor valaki a járdán hagyja a kutyája ürülékét, köztisztasági szabálysértést követ el, ami miatt 5 ezertől 50 ezer forintig terjedő helyszíni bírság szabható ki, feljelentés esetén pedig a pénzbírság összege akár a 150 ezer forintot is elérheti. Bár a tettenérés nem egyszerű, időnként erre is sor kerül. Ezzel együtt a Hegyvidéki Rendészet nem a bírságok számát, hanem a szabálykövetési kedvet szeretné növelni, ennek érdekében pedig – ha nem notórius szabálysértőről van szó – rendszerint figyelmezteti azt, aki megfeledkezik a kötelességéről.

Eddig a köztisztasági gondokról esett szó, ám nem mehetünk el szó nélkül a kutyatartással kapcsolatos másik tipikus probléma mellett sem, azaz hogy a szabályok ellenére a gazdik jelentős része nem vezeti pórázon kedvencét. Az előírások szerint az utcákon, parkokban (a kijelölt kutyafuttatókat kivéve), sőt még az erdőkben is pórázt kell használni, ezt azonban sokan feleslegesnek gondolják. Pedig nem ok nélküli a szabályozás: Dávid Gábor szerint a kutyaharapásos esetek túlnyomó része olyankor következik be, amikor nem fogják pórázon az állatot. A kutyák is nagyobb biztonságban vannak, ha nem hagyják őket szabadon kószálni; amikor például az eb az erdőben rátalál egy vaddisznócsaládra, súlyos sérüléseket okozhat neki a malacait védő, felbőszített koca.

„Tapasztalataink szerint folyamatosan nő a kutyatartók száma, ezért a felelős kutyatartással kapcsolatos kérdések is egyre inkább előtérbe kerülnek. E kérdések megvitatására, a párbeszédre teremt kiváló lehetőséget az önkormányzat Kutya jó nap! című rendezvénye” – mondta el Fonti Krisztina alpolgármester, aki gazdaként is jól ismeri a kutyatartás problémáit. Emlékeztetett rá, hogy a Gesztenyés kertben május 14-én 10–15 óráig tartó programon előadásokkal, kerekasztal-beszélgetéssel, valamint tesztekkel, bemutatókkal, játékokkal várják a szakemberek a kutyás témák iránt érdeklődő, kutyával vagy kutya nélkül élő hegyvidékieket.

n.