Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Nyílik a harangláb

A kerti haranglábak ritkaságnak számítanak, pedig a Hegyvidéken jól érzik magukat, és gazdag tavaszi virágpompával ajándékozzák meg a kertészt. A boglárkafélék rokonságába tartozó nemzetségnek mintegy száz faja ismert, ezekből egy őshonos hazánkban.
Ha a kerítésen kívül találkozunk vele, akkor ez a közönséges harangláb névre hallgató, védett vadvirág (természetvédelmi értéke 10 000 forint), ha a kerítésen belül, akkor a kerti harangláb nevű dísznövény. Tudományos nemzetségneve alapján (Aquilegia vulgaris) sasfűnek is szokták hívni. Mindkét neve találó, az egyik a magas száron ringatódzó csüngő csengettyűkre utal, a másik a szirmok végén fejlődő sasfejszerű képletekre.
Hagymás növény, minden része mérgez. Szaporítása vagy a kereskedelemben vásárolt hagymák útján, meglévő idős tövek osztása által, vagy magvetéssel lehetséges. Ahol jól érzi magát, ott annyira gyorsan terjed mindenféle emberi segítség nélkül is, hogy a szaporítás problémájának helyét inkább a ritkításé veszi át.Nyilik_a_harnaglabNevelése nem okoz nehézséget, korai fejlődése miatt mire a kártevők elszaporodnának rajta, a növény már vissza is húzódik. Szereti a nedves talajt, elviseli a félárnyékot is. Április végétől május közepéig bontja fehér, lila, rózsaszín és bordó árnyalatú virágait, majd körülbelül egy hónappal később a levelei is elszáradnak.
Az alapfaj mellett tengernyi nemesített változata is elérhető. Ezek méretükben, kétszínű virágaik vagy telt szerkezetük által térnek el egymástól. Vannak kifejezetten vágott virág előállítására szánt fajtái is.
A kaszálatlan kert frissen zöldellő füve között nagyon szép látványt mutatnak a különböző színű haranglábvirágok. Sziklakertbe ültetve is tetszetős, de mivel nyár elejére „eltűnik”, az év nagyobb részében üres foltot hagy maga után, amit érdemes más növényekkel kombinálva eltakarni. Nehéz olyan virágoskertet elképzelni, ahol korai virágzásával, elegáns megjelenésével és laza szerkezetével ne találná meg az ideális helyét!

B.