Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Egy különleges örökzöld

Kevés olyan kerti bokrunk van, amit élénk színű, friss hajtásaiért ültetünk. A Hegyvidéken is egyre gyakrabban látható korallberkenye viszont épp emiatt népszerű.
A növény kertészetekben kapható különféle változatai mind a Délkelet-Ázsiában honos alapfajok keresztezésével létrehozott fajta továbbnemesítéséből származnak. Közös jellemzőjük, hogy örökzöld lombjukkal, különleges hajtásaikkal és virágaikkal tetszetős alternatívát nyújtanak a városi kertekben megkerülhetetlen tuja-, fagyal- és kecskerágósövények telepítésével szemben.
Az optimális körülmények között kifejezetten gyors növekedésű bokor legfeljebb 2-4 méter magasra nő meg, hajtásrendszere sűrű, örökzöld levelei télen is takarást biztosítanak, így valóban betölti a sövényekkel szemben megfogalmazott leggyakoribb elvárást. Mindemellett idősebb korában ellenálló és igénytelen, szinte bárhol szépen fejlődik, még a ritkábban gondozott kertekben is.
A hegyvidéki talajok általában megfelelnek neki, kedveli a napos helyeket, de árnyékba is ültethető, igaz, ilyenkor le kell mondanunk a gazdag virágzásról. Közepes vízigényű cserje, amely azonban fiatalkorában meghálálja a rendszeres öntözést, és – mivel fényeszöld levelei télen is párologtatnak – az enyhe téli napokon sem szabad megfeledkezni vízellátásáról. A hőmérsékleti szélsőségeket jól tolerálja, városi környezetben csak a kifejezetten fagyzugos, szeles termőhelyeken károsodik, az idősebb példányok a nyári meleget és szárazságot is átvészelik.
Kártevők, kórokozók ritkán támadják meg, csak az elhanyagolt gyümölcsfákról terjedhet át rá néhány városban ritkán felbukkanó betegség. Ültetése előtt fontos körültekintően mérlegelni a kert használóinak körét, mert a növény minden része mérgező!Egy_kulonleges_orokzoldA kerti korallberkenye nem tartozik a gondozásigényes dísznövények közé, de ahhoz, hogy szépsége kiteljesedjen, érdemes évente többször metszeni. A sűrű ágrendszert a téli nyugalmi időszakban ritkíthatjuk, ezzel megelőzhetjük a befülledést és az esetleges gombás, baktériumos betegségek alkalomszerű felbukkanását.
A március végén, április elején megjelenő vörös hajtások elszíntelenedése (zöldülése) után elvégzett metszés hatására a növény újabb élénk színű hajtásokat hoz; ezzel a praktikával a legszebb időszak két-három hétről akár két hónapra is megnyújtható. A fehér bugavirágzatok csak ezután nyílnak – a rovarok nagy örömére. Az év hátralévő részében legfeljebb a sövény esztétikai karbantartása érdekében szükséges alakítómetszést végezni.
Kora nyáron a friss hajtások felhasználásával akár otthon is szaporíthatjuk a bokrot. A zöld dugványokat nedves, homokos-tőzeges talajkeverékben gyökereztessük rendszeres párásítás mellett!
A kertészetekben szinte bárhol megvásárolható. A széles palettán vannak törpe méretű fajtái is, amelyek alacsony sövényként nevelve – például járdák mellett – érvényesülnek leginkább. Kaphatók törzses alakra nevelt korallberkenyék is, ezek dézsás szoliterként teraszon vagy szabadföldbe kiültetve a kert kiemelt helyén biztosítanak szemet gyönyörködtető színfoltot. A fajták sokasága és a választék dinamikus változása miatt az aktuális igényeknek megfelelő változat kiválasztása érdekében érdemes tanácsot kérni az eladóktól.

-bi-