Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Szebb és jobb lett a városmajori műfüves focipálya

Az egészséges életmód szerves része a rendszeres testmozgás. A feltételek megteremtéséről a Hegyvidéki Önkormányzat gondoskodik a többi között azzal is, hogy a XII. kerület több pontján biztosít helyet különböző sportolási lehetőségeknek.
A műfüves focipályák nemcsak a tömegsportot szolgálják, hanem az itt tanuló diákok is használhatják a testnevelésórákon, holott az iskolák fenntartása már régóta nem az önkormányzat feladata. A létesítmények fejlesztése folyamatosan zajlik; néhány napja Pokorni Zoltán polgármester adta át a gyerekeknek a felújított, immár hibátlan burkolatú pályát a Városmajori Gimnázium mellett.
Az önkormányzat két műfüves focipályát is üzemeltet itt, ezeket délelőtt az iskola, délután a nagyközönség használja. Közel húsz év telt el az építésük óta, az egyik pedig mára alaposan elhasználódott, már időszerű volt a felújítása – szólt az előzményekről Pokorni Zoltán. Mint mondta, néhány helyen kissé megsüllyedt a pálya, ezért fel kellett tölteni az altalajt. A korábban használt betonalépítmény helyett ma már rugalmas gumiréteg kerül a műfű alá, ami védi a sportolók ízületeit és a szalagokat. Szintén a biztonságos sportolást szavatolja, hogy a műfű nem darabokból áll, hanem egyben fektette le a kivitelező. Megújult a palánk is, amely a játékosok testi épségét védi.Szebb_es_jobb_lett_a_varosmajori_mufuves_focipalya1A polgármester reményei szerint hamarosan megvalósulhat a másik, valamivel „fiatalabb” pálya átépítése, ennek pontos dátumát az önkormányzat költségvetésének elfogadása után lehet meghatározni. Jelenleg is folyik a MOM Sport kertjében lévő pálya rekonstrukciója, egy-két év múlva pedig talán a Sashegyi Arany János Általános Iskola és Gimnázium telkén lévő is megújulhat.
„Mind a négy műfüves pályánk egész évben rendelkezésre áll, mivel ősszel egy légtartásos sátor kerül föléjük. Kétségkívül nem ez a legszebb megoldás, és a környéken élők emiatt panaszkodni szoktak, de a látványnál is zavaróbbak a kiszűrődő zajok. A Testnevelési Egyetem Csörsz utcai sátra esetében, a lakók nyugalma érdekében, kénytelenek voltunk a rektorral egyeztetni, hogy szigorúan szabályozza a pálya működését” – folytatta Pokorni Zoltán, aki leszögezte, hogy szerencsére a Városmajorban nem ez a helyzet, nincsenek lakóépületek a közelben, így senkit sem zavar a focizás.
Megemlítette, hogy ma már igényesebb megjelenésű, merev vázas sátrak készülnek – ez látható a MOM Sport műfüves pályáján is –, aminek környezetvédelmi és energetikai okai vannak. Jóval kisebb az energiafelhasználásuk, mert nincs szükség folyamatos légbefúvásra, ráadásul egyszerűen „nyáriasíthatók” azáltal, hogy felhajthatók az oldalfalai.
Szebedy Tas, a Városmajori Gimnázium igazgatója arról beszélt, hogy kevés olyan iskola van a fővárosban, aminek egyszerre két műfüves pálya áll a rendelkezésére. „A testnevelésórákon nyolcszázhúsz tanulónk vesz részt, így délelőttönként igencsak intenzív az igénybevétel” – emelte ki az iskolaigazgató.Szebb_es_jobb_lett_a_varosmajori_mufuves_focipalya2Móczán Mónika, a Hegyvidéki Szabadidősport Nonprofit Kft. vezetője szerint a XII. kerület sportéletének egyik fontos pillérét jelentik az általuk üzemeltetett focipályák. Az önkormányzat cége látja el a sporttal kapcsolatos közfeladatokat, beleértve a diáksport szervezését is. Ebben fontos szerepet kap a labdarúgás, az iskolák közötti bajnokság meccsei pedig a műfüves pályákon zajlanak. „A négy pályán naponta több százan fordulnak meg – tette hozzá –, délelőtt a diákok, délután a lakók kapnak erre lehetőséget. Ez is mutatja, mennyire fontos a sportinfrastruktúra biztosítása és fenntartása.”

sm.