Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Mit csinált Sanyi a Jókai iskolában?

Mielőtt megválaszoljuk a címben feltett kérdést, érdemes tisztázni, kicsoda vagy micsoda Sanyi. Nos, az INFUZE Robots cég Unitree Go2 robotplatformjáról van szó, amit a Jókai iskola kisdiákjai neveztek el így. Ez a különleges robotkutya volt az oktatási intézmény második alkalommal megrendezett digitális napjának sztárvendége. Rajta mérhették le a gyerekek, mi mindenre képes ma már a robotika és a mesterséges intelligencia.

Az előző évi nagy sikerű Retró nap után az idén a robotoké volt a főszerep a Jókai iskola digitális napján, amire ezúttal a diákok és szüleik mellett az intézménybe készülő óvodásokat is meghívta a szervező. A vendégeket az alkalomhoz illően feldíszített terem fogadta. Az összes alsó tagozatos gyerek egy-egy robotrajzot készített, és annyi született ezekből, hogy csak tíz méter hosszú kötelekre függesztve lehetett elhelyezni. Még így is jutott belőlük az iskola folyosóira is.
Robotbemutatóval indult a délután, az INFUZE Robots cég vezetője mutatta be, milyen rendkívüli képességekkel rendelkezik a legújabb Unitree Go2 típusú robotkutya, hivatalos nevén: robotplatform. A kis jószág, akit a gyerekek azonnal elneveztek Sanyinak, fantasztikus ügyességgel vette az akadályokat. Táncolt, pitizett, és bőkezűen osztogatta a pacsikat. Búcsúzásként szíveket rajzolt a levegőbe, amiért óriási tapsot kapott.Mit_csinalt_Sanyi_a_Jokai_iskolaban1A cég vezetője, Körömi János a húszperces bemutatója után sem csomagolt össze, hanem készséggel válaszolt minden kérdésre. Csak azért távozott a program vége előtt, mert Sanyi akkumulátora teljesen lemerült, és elérkezettnek látta az időt, hogy a töltőjére csatlakoztatva „megetesse” őt.
Sanyi megismerését követően egy tíz állomásból álló forgószínpadon tehették magukat próbára a gyerekek. Labirintusban vezethettek előre programozott robotautót, amelyet a Dfrobot legújabb Micro:bit kontrollerével irányítottak. A Robotteknős játékon kipróbálhatták, hogyan lehet egy térképen végigvezetni programparancsokkal a kis teknőst. Saját papírrobotot is készítettek, a technikatanárok hathatós segítségével.
A legkisebbek a Logico robotkészletének feladatait oldották meg, mindenki a saját képességeinek megfelelő nehézségi szinten. Betekintést nyerhettek egy robotgyár életébe virtuális játékokkal, és megépíthették a saját robotjukat.
Akik az előző évi Retró napon nem tudtak játszani a 80-as évek kedvenc játékgépein, azok most bepótolhatták mulasztásukat. A Commodore és Enterprise számítógépek ezúttal sem okoztak csalódást, láthatóan igazi élményt jelentett a gyerekek számára a robotokat irányítani, vagy éppen kicselezni őket.
Az iskolai alapítvány jóvoltából beszerzett hatalmas, interaktív kijelző is remek szórakozást kínált, ezen lehetett megoldani a különböző nehézségű robotkirakós feladatokat. Voltak páros játéklehetőségek is, például a Zibits robotfoci, vagy az óriási mágneskártyákat felvonultató memóriajáték.
Izgalmas kihívást jelentett a Young Engineers Bricks Challange készleteinek megépítése. Az eredményeket a cég budapesti központját vezető Tóth Péter személyesen értékelte, majd ő adta az ezekért járó pecsétet. Egyetlen állomáson sem volt tét nélküli a sikeres feladatmegoldás, mert akinek összegyűlt öt pecsét, máris kihúzhatott a zsákból egy 3D nyomtatással készített, egyedi Jókai robotkulcstartót. A résztvevők jelentős számát mutatja, hogy mind a 110 darab gazdára talált, és mivel ezek tizenegy különböző színben készültek, már ott helyben megindult a „cserekereskedelem”: a lányok inkább pirosat szerettek volna, míg a fiúk a feketét részesítették előnyben.Mit_csinalt_Sanyi_a_Jokai_iskolaban2A program zárásaként következett a tizenkét kérdésből álló Kahoot! kvíz. Ebben szépen megfért egymás mellett a Csillagok háborúja R2-D2 robotja és Mikrobi, a híres magyar rajzfilmrobot. A gyerekek helyesen válaszoltak a fantasztikus életmentő robotokról és az orvostudomány legújabb sebészeti robotjairól feltett kérdésekre is. Amíg pedig ők önfeledten játszottak, alkottak, vagy éppen a kvízzel voltak elfoglalva, a szülőket moziszoba várta, kávéval és aprósüteménnyel, s ha kedvük tartotta, Sanyi robot gazdájának tehettek fel kérdéseket.
„Tavaly a múlt kapta a főszerepet, az idén viszont szerettem volna a modern technikát elhozni az iskolába. Ezért esett a választásom a robotikára, hiszen a mesterséges intelligenciával együtt ez egyre nagyobb teret hódít, lassanként a mindennapjaink része. Így jött vendégségbe a robotkutya, a gyártó cég legújabb fejlesztése” – beszélt az előzményekről Mikó Sándor szervező és ötletgazda.
A Jókai iskola informatikatanára azt is elmondta, hogy a Nemzeti Alaptantervet követi, az ötödik osztálytól tanít programozást a diákjainak, és hetedikre eljutnak a micro:bites robotprogramozásig. Az ehhez szükséges eszközöket az iskola alapítványa vásárolja meg a gyerekeknek, akik olyan egyszerű feladatokat oldanak meg, mint a távirányítás, vagy az önálló navigálás.
„Nemcsak felhasználói programokat tanulnak a fiatalok, hanem sok gondolkodtató is feladatot kapnak, mert ez fejleszti a problémamegoldó képességüket. Egyszerűen muszáj gondolkodni programozás közben!” – hangsúlyozta Mikó Sándor, aki búcsúzásképpen még elárulta nekünk, hogy jövőre az űrbe vinné az iskolát: a következő digitális nap az űrkutatásról szólna, és akár egy mobil planetárium is érkezhet a Hegyvidékre.

-sm-