Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Az ödémás lábak korszerű kezelése

A legtöbb ember, ha feldagad a lába, vízhajtóhoz nyúl, azonban ez nem mindig jó döntés. Az ödémát ugyanis sokszor a nyirokrendszer elégtelen működése okozza – hangzott el a Hegyvidékiek Egészségiskolája márciusi előadásában.

Az ödéma lehet veleszületett és szerzett, ez utóbbit okozhatja műtét, daganatok kimetszése, kóros zsírszövet-felszaporodás, túlterhelés, ami az ülő- vagy állómunka, a szív és a vesék diszfunkciója, a mozgásszegény életmód vagy a túlsúly miatt alakulhat ki. Egyes gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhet. Annyi biztos, hogy ha folyamatosan dagad a lábunk, és reggelre sem múlik el, mindenképpen szakemberhez kell fordulni – figyelmeztette a jelenlévőket Füredi Rita gyógytornász-nyirokterapeuta a Hegyvidékiek Egészségiskolája legutóbbi összejövetelén, amelynek szokás szerint a Hegyvidéki Kulturális Szalon biztosított helyet.
A vénás rendszer nem megfelelő működése is kiválthat lábdagadást, a visszeresség gyakori tünete az éjszakai vádlifájdalom. A fekélyek a keringés oldaláról indulnak, először seprűvénák, majd nagyobb tágulatok jelennek meg. A következő lépcsőfok az ödéma, azt követi a barnás és megkeményedő bőr, a gyulladás és a fekély.
A nyiroködéma kevésbé közismert hátterében az áll, hogy a szövetközi térben felhalmozódik a nyirokfolyadék. Léteznek olyan salakanyagok, amiket csak a nyirokrendszer képes elszállítani, ez az oka az eldugulásának. A nyiroködéma tehát nem vizesedés, ezért a fehérjedús, sűrű massza akkor is ott marad, ha vízhajtót kap az ember. Ráadásul a vízhajtó miatt csak jobban megkeményedik a láb, és még nagyobb lesz a probléma.Az_odemas_labak_korszeru_kezeleseTöbb tízezer embert érint Magyarországon, sokszor egy banális baleset után, például bokaficam következtében alakul ki, és többé nem múlik el. Valójában ilyenkor a nyirokerek sérülnek, emiatt leszünk ödémások. A vénás elégtelenség is okozhat pangást a nyirokerekben, esetleg műtéteknél előfordulhat a nyirokerek átvágása, sérülése.
Jellemző tünet a cipószerű dagadás a boka és a lábfej területén. Az ujjak kolbászszerűen megvastagodnak, ún. csecsemőráncok jelentkeznek a lábujjaknál vagy a lábfejen, aszimmetria alakul ki a lábak tekintetében. Ha nem egyforma a két láb megvastagodása, nagy a valószínűsége a nyiroködémának. Szubjektív panasz a nehézláb-érzés, a mozgás korlátozottsága, a fájdalmas járás. Gyakori a narancshéjas bőr, amit a krónikus gyulladás vált ki.
Több stádiuma van a nyiroködémának. Eleinte alig tapasztalhatók tünetek, a lábdagadás pihenéssel kordában tartható. A második stádiumban nehézláb-érzés és deformitás jelentkezik. Ezt követően a klinikai tünetek erősödnek, rosszabb állapotba kerül a bőr. A negyedik fázis az elefantiázis, ekkor a bőr már nagyon rossz állapotban van. A kezelés ilyenkor sokkal nehezebb, érdemes tehát minél előbb elkezdeni azt.
A nyiroködéma súlyos állapota a papillomatosis, sebek alakulnak ki, és erőteljes a gombásodás. Az orbánc főleg a nyirokereket megtámadó fertőzés, a bőrön piros, lángnyelvszerű elváltozást okoz, jellemzője a magas láz. Antibiotikummal, lázcsillapítóval kezelhető, a gyulladt bőrt ilyenkor nem szabad takarni, fáslizni. Tilos a jegelés is, a feldagadt felületet hűteni kell.
Az igazi megoldást a komplex ödémamentesítés jelenti! – hangsúlyozta az előadó. A terápia előzetes szakorvosi diagnózis alapján kezdődik. Fontos tudni, hogy az alkalmazott kézi nyirokkezelés nem nyirokmasszázs, ezt manuális limfderázsnak nevezi a szakirodalom. A másik lehetőség a Földi-féle komplex fizikális ödématerápia. A gépi nyomásterápiával kapcsolatban Füredi Rita elmondta, hogy otthoni használat esetén lehetnek veszélyei, elsősorban azoknál, akik magas vérnyomással küszködnek.
Nyiroködéma kezelésekor lényeges a helyes kompressziós fáslizás – ez nem a vérkeringés elszorítását jelenti! A fáslit több rétegben helyezik fel a szakemberek, pólyákkal kiegészítve. Ezt a Circaid Juxta Fit válthatja ki, ami viszont nem mindenki számára viselhető. Segítenek a keringésjavító tornagyakorlatok is, ezeket fáslival kell végezni, és légzőgyakorlatok egészítik ki. A megfelelő lábbeli viselése, a súlykontroll és a bőrápolás mind-mind hozzájárul a kezelés sikeréhez.
Sokat számít a mozgás, a sportolás, minden, ami által jól érezzük magunkat. Különösen ajánlott az úszás – csak 35 fok alatti vízben, a szauna pedig nem javasolt –, a torna és a nordic walking.
Zárásként a szakember néhány otthon is könnyen elvégezhető gyakorlatot mutatott be. Ilyen a kulcscsont feletti rész körkörös masszírozása, ugyanez a nyakon, az áll alatt lefelé haladva – itt sok nyirokcsomó található. A mindkét irányba elvégzett vállkörzés is jó hatással van a nyirokrendszerre. Ezeket a mozdulatsorokat érdemes mindennap akár többször is megismételni.

-os