hvujsag-banner-hvonkormanyz

lapszamok_banner_kicsi

banner_kiadvany

hvujsag-banner-htv

hvujsag-banner-hegytortenet

Gesztenyenap 2012. szeptember 30.
Centenariumra_keszul_a_Solti_Gyorgy_Zeneiskola

Centenáriumra készül a Solti György Zeneiskola

Rövid idő alatt két ígéretes koncertre várja a zeneszerető közönséget a Solti György Zeneiskola. Előbb a Hegyvidéki Ősz keretében adnak hangversenyt a Gesztenyenapon, majd az iskola névadója, Solti György születésének századik évfordulója előtt tisztelegve koncerteznek a MOM Kulturális Központban.

Solti György, akit a nemzetközi zenei világ Sir Georg Solti néven ismer a mai napig, 1912-ben született Budapesten. A világhírű karmester, zongoraművész zeneakadémiai tanulmányait zongora és zeneszerzés szakon végezte 1927 és 1931 között, majd 1932-től a budapesti Operaház korrepetitora volt.
Rövidesen az országhatárokon kívül is megismerte nevét a közönség: előbb Arturo Toscanini asszisztenseként dolgozott a salzburgi Ünnepi Játékokon 1936-ban, hamarosan, 1938-ban pedig a zenekar élére állt, Mozart Figaro házassága című operáját vezényelve. A második világháború idején svájci emigrációban élt és dolgozott a zsidó származású muzsikus. Ez idő alatt, 1942-ben nyerte el a genfi zongoraverseny első díját.
A háború után a Bajor Állami Opera, majd 1952-ben a frankfurti opera főzeneigazgatója lett, 1959-ben pedig a londoni Royal Opera House alkalmazta. Újjászervezte és a világ legjobb operaházai közé emelte a londoni társulatot. A Chicagói Szimfonikus Zenekart 1969-től irányította, operák mellett szimfonikus műveket is vezényelt.
Európába 1971-ben tért vissza, amikor az Orchestre de Paris zeneigazgatója lett, majd 1979-től a Berlini, 1985-től pedig a Londoni Szimfonikusok főzeneigazgatójaként dolgozott. Szakmai berkekben olyan kiváló hanglemezdirigensként tartják számon, akinek külön tehetsége volt a stúdiómunkához.
Solti György művészetét számos elismeréssel jutalmazták világszerte: harmincegy Grammy-díjat kapott, európai és amerikai egyetemek avatták díszdoktorrá, az angol királynő pedig lovaggá ütötte. Nemzetközi hírű zenész volt, aki soha nem szakadt el a magyar gyökerektől, hatalmas repertoárja részeként világszerte fáradhatatlanul népszerűsítette hazai szerzők – Bartók Béla, Kodály Zoltán, Dohnányi Ernő, Weiner Leó – műveit. Élete utolsó lemezét is magyar komponisták műveiből állította össze.
Tizenöt esztendővel ezelőtt, 1997 szeptemberében hunyt el a dél-franciaországi fürdőhely, Antibes városában. Hamvait kérésére a budapesti Farkasréti temetőben, Bartók Béla sírja mellett helyezték örök nyugalomra. Síremlékén ez olvasható: „Hazatért”.
A Hegyvidéken 1968-ban indult meg a zeneoktatás, fuvola, hegedű, cselló, zongora és klarinét tanszakon. Ez azonban hamarosan kevésnek mutatkozott, így 1972-ben elindult a gitár, majd a furulya tanszak is, a növendéklétszám pedig szinte megduplázódott. Az elkövetkező tanévekben is folyamatosan fejlődött, bővült az iskola, az egyre növekvő igények miatt elkezdődött az oboa, a fagott, a nagybőgő, majd az orgona tanítása is.
A jelentkezők ma már tizennyolc hangszeres tanszak közül választhatnak: zongora, orgona, hegedű, cselló, nagybőgő, gitár, furulya, fuvola, klarinét, oboa, szaxofon, fagott, trombita, kürt, harsona, tuba és kamarazene. A gyakorlati képzés mellett nagy szerepet kap az elmélet oktatása is, ami a szolfézs és zeneirodalom tárgyak tanításában válik elérhetővé. A zeneiskola 1998-ban, fennállása harmincéves évfordulóján vette fel Solti György nevét.
Az iskola növendékeinek felkészültségét a közeljövőben két alkalommal is megismerheti a hegyvidéki közönség. Előbb a Gesztenyenapon, szeptember 30-án 17 órától a MOM Kulturális Központban mutatja be a Solti György Vonószenekar a Csipkerózsikától Harry Potterig című komolyzenei hangversenyét. A koncerten Bach, Händel, Vivaldi, Dvořák, Sibelius, Weiner, Brahms, Csajkovszkij, Prokofjev szerzeményeiből hallgathatnak meg összeállítást a zenekedvelők, illetve felcsendülnek a Karib-tenger kalózai, Harry Potter és E. T., a földönkívüli ihlette dallamok is. Az iskola vonósait Bolla Milán vezényli.
A centenáriumi megemlékezés október 5-én 18.30-kor kezdődik ugyancsak a MOM Kulturális Központban. Az ünnepségen átfogó képet kaphatunk a zeneiskola munkájáról, eredményeiről.
A műsor első felében egy ifjú tehetség és egy idősebb növendék szerepel azonos hangszerekkel, míg a második részben a nagyzenekar játszik Szabadi Vilmos hegedűművész közreműködésével. (Úgy tudjuk, hangszere egy cremonai mesterhegedű, Laurentius Storioni munkája 1778-ból, a magyar állam kollekciójának része. Kis szerencsével megcsodálhatjuk e neves hangszert és hangját is.) A hangversenyt Bolyky Zoltán vezényli.
A centenáriumi rendezvény belépődíjas, az 1200, illetve 600 forintos jegyek megválthatók a mom.jegy.hu honlapon, valamint a MOM jegypénztárában.

Apróhirdetés

Apróhirdetés-feladás kényelmesen otthonról, a nap 24 órájában már 2 partnerünkön keresztül.

Kedves Hirdetőink!
Hirdetési szándékuk esetén az alábbi linken részletesen tájékozódhatnak a XII. kerületi lap, a Hegyvidék újság:

- hirdetési árairól és kedvezményeiről,

- a megrendelhető hirdetési felületekről,

- technikai paraméterekről

- lapzárták és megjelenések időpontjairól.


A Hegyvidék újság 2019. évi hirdetési tájékoztatója